The entire cost is divided by the weight in pounds to determine the cost per pound. For instance, if 3 pounds of apples cost $5, the cost per pound is $1.67 when $5 is divided by 3.
The prefix “per” denotes “for each,” and in most cases, a division sign, such as miles per gallon or price per unit, can be used in place of the prefix. When comparing the costs of goods that are offered in various amounts, this is useful. The lower price per unit can be determined by dividing the prices by the number of units.